Συγκροτήθηκαν οι επιτροπές της Βουλής

Δημοσιεύθηκε: Πέμπτη 08 Οκτ 2015 - 19:53

Τελευταία Ενημέρωση: 19:53

ΦΩΤΟ: INTIME NEWS

Συνεστήθηκαν οι Διαρκείς Επιτροπές της Βουλής, όπως και η Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας, με αποφάσεις του προέδρου της Νίκου Βούτση.

Με άλλη απόφαση του προέδρου της Βουλής ορίζεται η γ’ αντιπρόεδρος της Βουλής Τασία Χριστοδουλοπούλου ως πρόεδρος της Επιτροπής Ελέγχου Δηλώσεων Περιουσιακής Κατάστασης (Επιτροπή «Πόθεν έσχες»).

Στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας συμμετέχουν 21 βουλευτές και συγκεκριμένα οι:

1. Γκιόλας Ιωάννης 2. Δριτσέλη Παναγιώτα 3. Θεοφύλακτος Ιωάννης 4. Καββαδία Ιωαννέτα (Αννέτα) 5. Κοζομπόλη – Αμανατίδη Παναγιώτα 6. Σκουρολιάκος Παναγιώτης (Πάνος) 7. Συρίγος Αντώνιος 8. Τζαμακλής Χαρίλαος 9. Τσίρκας Βασίλειος 10. Χριστοδουλοπούλου Αναστασία 11. Αθανασίου Χαράλαμπος 12. Κεφαλογιάννη Όλγα 13. Μεϊμαράκης Ευάγγελος 14. Τζαβάρας Κωνσταντίνος 15. Τραγάκης Ιωάννης 16. Αϊβατίδης Ιωάννης 17. Βενιζέλος Ευάγγελος 18. Συντυχάκης Εμμανουήλ 19. Λυκούδης Σπυρίδων 20. Νικολόπουλος Νικόλαος 21. Λεβέντης Βασίλης.

Στις άλλες Επιτροπές συμμετέχουν 54 βουλευτές.

Στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων (που είναι αρμόδια για τα Υπουργεία: α) Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και β) Πολιτισμού και Αθλητισμού) συμμετέχουν οι:

1. Ακριώτης Γιώργος 2. Αυλωνίτου Ελένη 3. Βαγενά Άννα 4. Βάκη Φωτεινή 5. Γαβρόγλου Κωνσταντίνος 6. Γεωργοπούλου Έφη 7. Δουζίνας Κωνσταντίνος 8. Δριτσέλη Παναγιώτα 9. Εμμανουηλίδης Δημήτρης 10. Ζεϊμπέκ Χουσεΐν 11. Θηβαίος Νικόλαος 12. Καρά Γιουσούφ Αϊχάν 13. Κατσαβριά Χρυσούλα 14. Κουράκης Τάσος 15. Κωνσταντινέας Πέτρος 16. Λιβανίου Ζωή 17. Μηταφίδης Τριαντάφυλλος 18. Μιχελής Θανάσης 19. Μουμουλίδης Θεμιστοκλής 20. Μπαξεβανάκης Δημήτρης 21. Πάντζας Γιώργος 22. Παπαδόπουλος Χριστόφορος 23. Σεβαστάκης Δημήτρης 24. Σκουρολιάκος Πάνος 25. Στέφος Γιάννης 26. Τζούφη Μερόπη 27. Αντωνιάδης Ιωάννης 28. Αντωνίου Μαρία 29. Βούλτεψη Σοφία 30. Καββαδάς Αθανάσιος 31. Καραμανλή Άννα 32. Καραμανλής Αχ. Κωνσταντίνος 33. Κόνσολας Εμμανουήλ 34. Κοντογεώργος Κωνσταντίνος 35. Κουκοδήμος Κωνσταντίνος 36. Μαρτίνου Γεωργία 37. Ράπτη Ελένη 38. Στύλιος Γεώργιος 39. Φορτσάκης Θεόδωρος 40. Γρέγος Αντώνιος 41. Ηλιόπουλος Παναγιώτης 42. Χατζησάββας Χρήστος 43. Θεοχαρόπουλος Αθανάσιος 44. Κεφαλίδου Χαρά 45. Κωνσταντόπουλος Δημήτριος 46. Γκιόκας Ιωάννης 47. Δελής Ιωάννης 48. Συντυχάκης Εμμανουήλ 49. Μαυρωτάς Γεώργιος 50. Ψαριανός Γρηγόρης 51. Ζουράρης Κωνσταντίνος 52. Παπαχριστόπουλος Αθανάσιος 53. Μεγαλομύστακας Αναστάσιος 54. Μεγαλοοικονόμου Θεοδώρα.

Στην Επιτροπή Άμυνας και Εξωτερικών Υποθέσεων (αρμόδια για τα Υπουργεία: α) Εθνικής Άμυνας και β) Εξωτερικών) συμμετέχουν οι:

1. Αυλωνίτου Ελένη 2. Βαγιωνάκη Βάλια 3. Βάκη Φωτεινή 4. Βαρεμένος Γιώργος 5. Δέδες Γιάννης 6. Δουζίνας Κωνσταντίνος 7. Καββαδία Αννέτα 8. Καραγιαννίδης Χρήστος 9. Καρά Γιουσούφ Αϊχάν 10. Κασιμάτη Νίνα 11. Κοζομπόλη Παναγιώτα 12. Μουσταφά Μουσταφά 13. Μπαλαούρας Μάκης 14. Μπαλλής Συμεών 15. Ντζιμάνης Γιώργος 16. Πάντζας Γιώργος 17. Ρίζος Δημήτρης 18. Ριζούλης Ανδρέας 19. Σπαρτινός Κώστας 20. Σταματάκη Ελένη 21. Σταμπουλή Αφροδίτη 22. Συρίγος Αντώνης 23. Τελιγιορίδου Ολυμπία 24. Τζαμακλής Χαρίλαος 25. Τριανταφύλλου Μαρία 26. Τσίρκας Βασίλης 27. Αναστασιάδης Σάββας 28. Βούλτεψη Σοφία 29. Γεωργιάδης Σπυρίδων – Άδωνις 30. Καραγκούνης Κωνσταντίνος 31. Κεφαλογιάννη Όλγα 32. Κεφαλογιάννης Ιωάννης 33. Κουμουτσάκος Γεώργιος 34. Μεϊμαράκης Ευάγγελος – Βασίλειος 35. Μπακογιάννη Θεοδώρα (Ντόρα) 36. Παναγιωτόπουλος Νικόλαος 37. Πλακιωτάκης Ιωάννης 38. Τασούλας Κωνσταντίνος 39. Τσιάρας Κωνσταντίνος 40. Κασιδιάρης Ηλίας 41. Κούζηλος Νικόλαος 42. Παππάς Χρήστος 43. Θεοχαρόπουλος Αθανάσιος 44. Κωνσταντινόπουλος Οδυσσέας 45. Λοβέρδος Ανδρέας 46. Κανέλλη Λιάνα 47. Παφίλης Αθανάσιος 48. Τάσσος Σταύρος 49. Δανέλλης Σπυρίδων 50. Λυκούδης Σπυρίδων 51. Κατσίκης Κωνσταντίνος 52. Νικολόπουλος Νικόλαος 53. Γεωργιάδης Μάριος 54. Σαρίδης Ιωάννης.

Στην Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων (αρμόδια για το Υπουργείο Οικονομικών) συμμετέχουν οι:

1. Αντωνίου Χρήστος 2. Βέττας Δημήτρης 3. Γάκης Δημήτρης 4. Γιαννακίδης Στάθης 5. Γκιόλας Γιάννης 6. Δημαράς Γιώργος 7. Θεοπεφτάτου Αφροδίτη 8. Θεωνάς Γιάννης 9. Ιγγλέζη Κατερίνα 10 Καραγιαννίδης Χρήστος 11. Κασιμάτη Νίνα 12. Μαντάς Χρήστος 13. Μιχελογιαννάκης Γιάννης 14. Μπαλαούρας Μάκης 15. Μπγιάλας Χρήστος 16 Παπαδόπουλος Σάκης 17. Παπαδόπουλος Χριστόφορος 18. Παπανάτσιου Κατερίνα 19. Παυλίδης Κώστας 20. Πρατσόλης Αναστάσιος 21. Σακελλαρίδης Γαβριήλ 22. Σαντορινιός Νεκτάριος 23. Σέλτσας Κωνσταντίνος 24. Σηφάκης Γιάννης 25. Συρμαλένιος Νίκος 26. Τριανταφυλλίδης Αλέξανδρος 27. Ασημακοπούλου Άννα – Μισέλ 28. Βεσυρόπουλος Απόστολος 29. Βορίδης Μαυρουδής (Μάκης) 30. Δένδιας Νικόλαος – Γεώργιος 31. Δήμας Χρίστος 32. Καράογλου Θεόδωρος 33. Μητσοτάκης Κυριάκος 34. Μπακογιάννη Θεοδώρα (Ντόρα) 35. Σαλμάς Μάριος 36. Σταϊκούρας Χρήστος 37. Σταμάτης Δημήτριος 38. Τραγάκης Ιωάννης 39. Χατζηδάκης Κωνσταντίνος 40. Γερμενής Γεώργιος 41. Καρακώστας Ευάγγελος 42. Παναγιώταρος Ηλίας 43. Κεγκέρογλου Βασίλειος 44. Κουτσούκος Ιωάννης 45. Μανιάτης Ιωάννης 46. Βαρδαλής Αθανάσιος 47. Καραθανασόπουλος Νικόλαος 48. Μανωλάκου Διαμάντω 49. Δανέλλης Σπυρίδων 50. Θεοχάρης Θεοχάρης 51. Καμμένος Δημήτρης 52. Νικολόπουλος Νικόλαος 53. Καβαδέλλας Δημήτριος 54. Κατσιαντώνης Γεώργιος.

Στην Διαρκή Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων (αρμόδια για τα υπουργεία: α) Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και β) Υγείας) συμμετέχουν οι:

1. Αθανασίου Νάσος 2. Βαρδάκης Σωκράτης 3. Βέττας Δημήτρης 4. Γεννιά Γεωργία 5. Ηγουμενίδης Νίκος 6. Θεωνάς Γιάννης 7. Θραψανιώτης Μανώλης 8. Καΐσας Γιώργος 9. Καρασαρλίδου Φρόσω 10. Καστόρης Αστέρης 11. Κωστοπαναγιώτου Ηλίας 12. Μανιός Νίκος 13. Μαντάς Χρήστος 14. Μεϊκόπουλος Αλέξανδρος 15. Μιχαηλίδης.Ανδρέας 16. Μουσταφά Μουσταφά 17. Μπάρκας Κώστας 18. Παπαδόπουλος Άκης 19. Παπαηλιού Γιώργος 20. Παραστατίδης Θόδωρος 21. Σέλτσας Κωνσταντίνος 22. Σιμορέλης Χρήστος 23. Σκούφα Ελισσάβετ 24. Στογιαννίδης Γρηγόρης 25. Τζούφη Μερόπη 26. Τσόγκας Γιώργος 27. Αντωνίου Μαρία 28. Βαγιωνάς Γεώργιος 29. Βλάσης Κωνσταντίνος 30. Βρούτσης Ιωάννης 31. Γιακουμάτος Γεράσιμος 32. Γιαννάκης Στέργιος 33. Γιόγιακας Βασίλειος 34. Κατσανιώτης Ανδρέας 35. Κέλλας Χρήστος 36. Μπουκώρος Χρήστος 37. Οικονόμου Βασίλειος 38. Παναγιωτόπουλος Νικόλαος 39. Στύλιος Γεώργιος 40. Αΐβατίδης Ιωάννης 41. Κουκούτσης Δημήτριος 42. Λαγός Ιωάννης 43. Γρηγοράκος Λεωνίδας 44. Λοβέρδος Ανδρέας 45. Χριστοφιλοπούλου Παρασκευή 46. Κατσώτης Χρήστος 47. Λαμπρούλης Γεώργιος 48. Στεργίου Κώστας 49. Αχμέτ Ιλχάν 50. Μπαργιώτας Κωνσταντίνος 51. Κόκκαλης Βασίλειος 52. Παπαχριστόπουλος Αθανάσιος 53. Μεγαλοοικονόμου Θεοδώρα 54. Φωκάς Αριστείδης.

Στην Επιτροπή Δημόσιας Διοίκησης, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης (αρμόδια για τα Υπουργεία: α) Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης, β) Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και γ) Γενικής Γραμματείας Ενημέρωσης και Επικοινωνίας) συμμετέχουν οι:

1. Αθανασίου Νάσος 2. Γάκης Δημήτρης 3. Γιαννακίδης Στάθης 4. Γκιόλας Γιάννης 5. Δέδες Γιάννης 6. Θελερίτη Μαρία 7. Κατριβάνου Βασιλική 8. Κοζομπόλη Παναγιώτα 9. Λάππας Σπύρος 10. Μορφίδης Κώστας 11. Μπαλλής Συμεών 12. Πάλλης Γιώργος 13. Παναγούλης Στάθης 14. Παπαφιλίππου Γιώργος 15. Πρατσόλης Αναστάσιος 16. Σαρακιώτης Γιάννης 17. Σταματάκη Ελένη 18. Σταμπουλή Αφροδίτη 19. Στέφος Γιάννης 20. Συρίγος Αντώνης 21. Τζαμακλής Χαρίλαος 22. Τσίρκας Βασίλης 23. Τσόγκας Γιώργος 24. Φάμελλος Σωκράτης 25. Χριστοδουλοπούλου Τασία 26. Ψυχογιός Γιώργος 27. Αθανασίου Χαράλαμπος 28. Γεωργαντάς Γεώργιος 29. Γκιουλέκας Κωνσταντίνος 30. Δαβάκης Αθανάσιος 31. Δημοσχάκης Αναστάσιος 32. Κατσαφάδος Κωνσταντίνος 33. Κεδίκογλου Συμεών (Σίμος) 34. Κεραμέως Νίκη 35. Κικίλιας Βασίλειος 36. Κουκοδήμος Κωνσταντίνος 37. Κυριαζίδης Δημήτριος 38. Παπακώστα – Σιδηροπούλου Αικατερίνη 39. Τζαβάρας Κωνσταντίνος 40. Γερμενής Γεώργιος 41. Καρακώστας Ευάγγελος 42. Λαγός Ιωάννης 43. Αρβανιτίδης Γεώργιος 44. Παπαθεοδώρου Θεόδωρος 45. Σκανδαλίδης Κωνσταντίνος 46. Γκιόκας Ιωάννης 47. Παφίλης Αθανάσιος 48. Συντυχάκης Εμμανουήλ 49. Μπαργιώτας Κωνσταντίνος 50. Φωτήλας Ιάσων 51. Κατσίκης Κωνσταντίνος 52. Κόκκαλης Βασίλειος 53. Καβαδέλλας Δημήτριος 54. Καρράς Γεώργιος – Δημήτριος.

Στην Επιτροπή Παραγωγής και Εμπορίου (αρμόδια για τα Υπουργεία: α) Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού, β) Περιβάλλοντος και Ενέργειας, γ)Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, δ) Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής και ε) Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων) συμμετέχουν οι:

1. Αραχωβίτης Σταύρος 2. Βράντζα Παναγιώτα 3. Γκαρά Αναστασία 4. Δημαράς Γιώργος 5. Δημητριάδης Μίμης 6. Θεοπεφτάτου Αφροδίτη 7. Θεοφύλακτος Γιάννης 8. Ιγγλέζη Κατερίνα 9. Καματερός Ηλίας 10. Καραγιάννης Γιάννης 11. Καρακώστα Εύη 12. Καραναστάσης Απόστολος 13. Κάτσης Μάριος 14. Καφαντάρη Χαρά 15. Μπαλωμενάκης Αντώνης 16. Ουρσουζίδης Γιώργος 17. Παπαδόπουλος Νίκος 18. Ριζούλης Ανδρέας 19. Σαντορινιός Νεκτάριος 20. Σηφάκης Γιάννης 21. Σιμορέλης Χρήστος 22. Σπαρτινός Κώστας 23. Συρμαλένιος Νίκος 24. Τελιγιορίδου Ολυμπία 25. Τριανταφυλλίδης Αλέξανδρος 26. Φάμελλος Σωκράτης 27. Ανδριανός Ιωάννης 28. Αραμπατζή Φωτεινή 29. Αυγενάκης Ελευθέριος 30. Βαρβιτσιώτης Μιλτιάδης 31. Βλάχος Γεώργιος 32. Καλαφάτης Σταύρος 33. Καρασμάνης Γεώργιος 34. Κασαπίδης Γεώργιος 35. Μηταράκης Παναγιώτης (Νότης) 36. Μπασιάκος Ευάγγελος 37. Μπούρας Αθανάσιος 38. Σκρέκας Κωνσταντίνος 39. Χαρακόπουλος Μάξιμος 40. Ζαρούλια Ελένη 41. Παναγιώταρος Ηλίας 42. Σαχινίδης Ιωάννης 43. Αρβανιτίδης Γεώργιος 44. Κωνσταντινόπουλος Οδυσσέας 45. Τζελέπης Μιχαήλ 46. Καραθανασόπουλος Νικόλαος 47. Μανωλάκου Διαμάντω 48. Μωραΐτης Νικόλαος 49. Αμυράς Γεώργιος 50. Μάρκου Αικατερίνη 51.Καμμένος Δημήτρης 52. Λαζαρίδης Γεώργιος 53. Γεωργιάδης Μάριος 54. Μεγαλομύστακας Αναστάσιος.