ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΠΘ ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

Δημοσιεύθηκε: Δευτέρα 13 Μαρ 2017 - 14:48

Τελευταία Ενημέρωση: 10:51

foitites

Τρία ασημένια μετάλλια και τρία χάλκινα μετάλλια απέσπασαν φοιτητές του ΑΠΘ, στον Διεθνή Διαγωνισμό «11th South Eastern European Mathematical Olympiad for University Students, SEEMOUS 2017» που πραγματοποιήθηκε στις 28/2-5/3/2017, στην Οχρίδα. Ο Διαγωνισμός διοργανώθηκε από τη Μαθηματική Εταιρεία της Νοτιανατολικής Ευρώπης (MASEE), σε συνεργασία με την Ένωση Μαθηματικών της FYROM.

 

Οι φοιτητές που διακρίθηκαν είναι:

-Ιακωβίδης Ιωάννης, ασημένιο μετάλλιο, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

-Καμπάνης Γεώργιος, ασημένιο μετάλλιο, Τμήμα Φυσικής

-Χαρισιάδης Ιωάννης, ασημένιο μετάλλιο, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

-Κίτσιος Κωνσταντίνος, χάλκινο μετάλλιο, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

-Πατσινακίδου Ανθία, χάλκινο μετάλλιο, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

-Τσεκμές Δημήτριος, χάλκινο μετάλλιο, Τμήμα Μαθηματικών

 

Επικεφαλής της αποστολής του ΑΠΘ ήταν ο Πρόεδρος του Τμήματος Μαθηματικών του ΑΠΘ, Καθηγητής Νικόλαος Καραμπετάκης.

 

«Θα πρέπει να συγχαρούμε την ομάδα αλλά και όλους τους φοιτητές που συμμετείχαν στην προετοιμασία για τον διαγωνισμό, μιας και όλα οφείλονται στη δική τους προσωπική προσπάθεια. Επίσης, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την Επιτροπή Ερευνών του ΑΠΘ για τη συνεχή υποστήριξή της» αναφέρει ο Πρόεδρος του Τμήματος Μαθηματικών του ΑΠΘ, Καθηγητής Νικόλαος Καραμπετάκης.

 

Στόχος του διαγωνισμού είναι η ενθάρρυνση των φοιτητών στην ενασχόλησή τους με την επιστήμη των Μαθηματικών και στην ανάπτυξη φιλικών σχέσεων μεταξύ όλων των συμμετεχόντων.

 

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 84 φοιτητές από Βουλγαρία, Ρουμανία, Ελλάδα, Τουρκμενιστάν, Αργεντινή, FYROM. Τα θέματα στα οποία εξετάστηκαν οι φοιτητές ήταν από τη Γραμμική Άλγεβρα και τη Μαθηματική Ανάλυση που διδάσκονται, κυρίως, στα πρώτα δύο έτη σπουδών των Σχολών Θετικών Επιστημών αλλά και των Πολυτεχνείων.

 

Επισυνάπτεται φωτογραφία (από αριστερά προς δεξιά) Καραμπετάκης Νικόλαος, Ιακωβίδης Ιωάννης, Κίτσιος Κωνσταντίνος, Τσεκμές Δημήτριος, Πατσινακίδου Ανθία, Χαρισιάδης Ιωάννης, Καμπάνης Γεώργιος.