Έγραψαν ιστορία οι αθλητές του ΝΑΟΚΘ

Σπουδαίες επιτυχίες για τον χρυσό Πέτρο Γκαϊδατζή και την χάλκινη Έλενα Βαρβέρη στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας

Ασύγκριτη χαρά και υπερηφάνεια είναι τα συναισθήματα που κυριαρχούν στον Ναυτικό Αθλητικό Όμιλο Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης (ΝΑΟΚΘ) για τις σπουδαίες διακρίσεις των αθλητών του στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U23 κωπηλασίας, που διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία στα Ιωάννινα.

Ο Πέτρος Γκαϊδατζής και η Έλενα Βαρβέρη, δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους, έκαναν συγκλονιστικές κούρσες στους τελικούς στους οποίους μετείχαν, υπό τις επευφημίες των θεατών που παρακολούθησαν τους αγώνες και κατέκτησαν το χρυσό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα.

Ο Γκαϊδατζής, ήδη πρωταθλητής Ευρώπης από το 2018, κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το χρυσό μετάλλιο στο διπλό σκιφ ελ. βαρών, μαζί με τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου. Η κούρσα ήταν συγκλονιστική και παρότι το ελληνικό πλήρωμα βρέθηκε να ακολουθεί τη Γαλλία μέχρι λίγο πριν τον τερματισμό, με μια συγκλονιστική προσπάθεια και κατάθεση ψυχής στα τελευταία μέτρα, η οποία απογείωσε τους εκστασιασμένους θεατές, κατάφερε να “κόψει” πρώτο το νήμα του τερματισμού.

Οι Γκαϊδατζής και Παπακωνσταντίνου τερμάτισαν με χρόνο 06:25,42, ενώ οι Γάλλοι Paul Tixier και Ferdinand Ludwig ακολούθησαν με χρόνο 06:25,69. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Αυστρία με τους Sebastian Kabas και Philipp Kellner με χρόνο 06:32,15.

Η Βαρβέρη, αθλήτρια του ΝΑΟΚΘ, μετά από καταπληκτική κούρσα στον τελικό του διπλού σκιφ εκ. βαρών γυναικών, ανέβηκε στο βάθρο μαζί με την Ελένη Βαρελοπούλου, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Η ελληνική ομάδα, παρότι ήταν πλήρωμα μόνο για λίγες μέρες, είχε εξαιρετική παρουσία, που επιβραβεύτηκε με την τρίτη θέση. Ο χρόνος της ήταν 07:18,69, με τις Ελβετίδες Chiara Cantoni και Olivia Nacht  να παίρνουν το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 07:14,30 και τις Γερμανίδες Luise Muench και Carina Pollme να τερματίζουν δεύτερες με 07:17,49.

Οι επιτυχίες των Γκαϊδατζή και Βαρβέρη επιβεβαιώνουν με τον πλέον εμφατικό τρόπο ότι τα τμήματα κωπηλασίας του ΝΑΟΚΘ δικαίως θεωρούνται πολύ υψηλού επιπέδου και ότι τα δείγματα γραφής των νεαρών αθλητών και αθλητριών του, υπόσχονται νέες διακρίσεις στις διοργανώσεις των επόμενων ετών.

Το τμήμα κωπηλασίας του ΝΑΟΚΘ, με τους έμπειρους προπονητές του, θεωρείται σημείο αναφοράς στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης, μυώντας τα παιδιά σε ένα από τα πιο συναρπαστικά αθλήματα και τα φέρνει σε επαφή με τη θάλασσα.