Ήττα και από το Λουξεμβούργο για την Εθνική ομάδα (0-1)

ΦΩΤΟ: ΑΡΧΕΙΟΥ

Η Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου συνέχισε την πτωτική της πορεία, έστω κι αν άλλαξε προπονητή. Αυτή την φορά ηττήθηκε και από το Λουξεμβούργο με 0-1 σε φιλικό που έδωσε εκτός έδρας, με τον Μίχαελ Σκίμπε στο ντεμπούτο του στον πάγκο να προβληματίζεται ιδιαίτερα από την εικόνα της «γαλανόλευκης», ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Θέλει πάρα πολλή δουλειά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα για να ξεπεράσει την αγωνιστική κρίση που διέρχεται, κάτι που σίγουρα θα το διαπίστωσε και ο Γερμανός ομοσπονδιακός.

Εικόνα ομάδας που ήξερε τι ζητούσε στον αγωνιστικό χώρο έδειξε στα πρώτα 45 λεπτά η εθνική κι αυτό που της έλλειψε ήταν η ουσία στο παιχνίδι της.

Ο Μίχαελ Σκίμπε παρέταξε τη «γαλανόλευκη» με σύστημα 4-4-2, με ρητές εντολές προς τους διεθνείς να πρεσάρουν ψηλά και να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να οργανωθεί στη μεσαία γραμμή. Από κει και πέρα οι Έλληνες παίκτες βγήκαν με γρήγορες πάσες στην αντεπίθεση, κυρίως από τον άξονα με κάθετες πάσες και όχι με παράλληλες και μεγάλες μπαλιές. Με δεδομένη και τη χαμηλή δυναμικότητα του αντιπάλου η εθνική ομάδα έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, με κορυφαία αυτή του 3ου λεπτού με το δοκάρι του Μήτρογλου.

Από κει και πέρα άλλες τέσσερις φορές οι παίκτες μας έφτασαν σε θέσεις βολής, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες και το ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα.

Στο 19΄ η κεφαλιά του Μήτρογλου από πολύ καλή θέση έφυγε άουτ, για να ακολουθήσει στο 28΄ η κλασική ευκαιρία του Καρέλη, που πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Νέα καλή στιγμή είχε η εθνική στο 32΄ με το σουτ του Μήτρογλου να αποκρούει ο Ζούμπερ, ενώ πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους το βολέ του Χολέμπας έφυγε λίγο άουτ. Στο διάστημα των 45 λεπτών οι γηπεδούχοι απείλησαν αρχικά στο 9΄, όταν ο Καπίνο απόκρουσε δύσκολα το σουτ του Ντελγκάντο, ενώ στο 30΄ ήταν η σειρά του Γιανς να βγάλει τη σέντρα και προ του Μπένσι απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Στο δεύτερο μέρος η εθνική άλλαξε σύστημα (4-2-3-1), γεγονός που εμπόδισε την ομάδα να βρει ρυθμό και να κινδυνεύσει στο ξεκίνημα να δεχτεί γκολ, με τον Γιόακιμ να αστοχεί από εξαιρετική πλεονεκτική θέση στο 54΄.

Στο 63΄ νέα καλή στιγμή για το Λουξεμβούργο με το σουτ του Μπενσί να περνάει λίγο άουτ.

Τελικά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους, με σκόρερ τον Γιόακιμ από πάσα του Μπενσί.